تلسکوپ فضایی هابل تصویر نادری از یک ابرنواختر در حال اتفاق را ثبت کرد !

فروشگاه آنلاین اتما

logo لطفا منتظر بمانید...

ابرنواختر یا سوپرنوا

وقتی که یک ستاره ی عظیم سوختش تمام میشود و به پایان عمر خود نزدیک میشود ، به صورت ناگهانی منفجر می شود و مقدار بسیار زیادی نور و انرژی از خودش ساطع میکند که به این اتفاق ابرنواختر یا سوپرنوا(Supernova) گفته میشود . این نور به قدری زیاد است که میتواند تمام کهکشان را روشن کند اما مدت زیادی طول نمیکشد و در یک چشم به هم زدن به پایان میرسد.به همین علت بسیار سخت است که بتوان این روشنایی و همینطور کم نور شدن این رویداد را ثبت کرد ، همچنین پیشبینی این اتفاق هم بسیار دشوار است ، اما اخیرا تلسکوپ فضایی هابل موفق شده تا 3 لحظه ی متفاوت از یک ابرنواختر را در یک عکس ثبت کند.

گفته های پژوهشگر ناسا
"این بسیار نادر است که ابرنواختر را بتوان در مرحله های ابتدایی تشخیص داد ، چون برای زمان بسیار کوتاهی اتفاق می افتد" گفته شده توسط Wenlei Chen پژوهشگر فوق دکتری و نویسنده مقاله ای در این رابطه ، در بیانیه ای اعلام کرد. " این اتفاق فقط برای 4 ساعت تا چند روز طول میکشد و به راحتی هم میتوان آن را از دست داد . با این حال ، ما میتوانیم دنباله ای از تصاویر را با چند چهره مختلف از ابرنواختر ببینیم.

در تصویر زیر پنل چپ بخشی از آبل 370 را نشان میدهد که در آن تصاویر متعدد از ابرنواختر یا سوپرنوا نمایان شد.

3 زاویه در یک عکس
به دلیل پدیده ای به نام همگرایی گرانشی ، امکان مشاهده 3 نقطه مختلف در زمان وجود داشت که در این حالت یک جسم عظیم میان ما و جسمی که در حال برسیش بودیم قرار میگیرد،اگر جسم مداخله کننده به اندازه کافی بزرگ باشد ، جاذبه آن فضا را منحرف میکند و باعث تغییر نمای جسم پشت آن میشود.وقتی جسم میانی مثل یک ذره بین عمل کند ، جسمی که در پس زمینه قرار دارد روشن تر به نظر میرسد.هنگامی که نور آن بازتاب شود این امکان را بوجود می آورد تا این جسم در نقطه ی دیگری از فضا نمایش داده شود که در این صورت ، نوری که از ابرنواختر ساطع میشود در 3 مسیر با 3 طول متفاوت بازتاب میشود.نتیجه این اتفاق باعث شد تا این نور به هابل برسد و 3 نمونه مختلف را در اختیار ما قرار داد.

اتفاقی برای 11 میلیارد سال قبل
این ابرنواخته فاصله ی بسیار زیادی با ما دارد ، این بدان معناست که این رویداد در گذشته ی خیلی دور اتفاق افتاده،طبق تخمینی که زده شده حدود 11 میلیارد سال قبل این ستاره منفجر شده که یعنی زمانی نزدیک به شروع جهان که 13.8 میلیارد سال قبل بوده است.این یکی از قدیمی ترین ابرنواخته هایی است که با این جزیئات دیده شده است و به دلیل 3 نقطه زمانی که در تصویر ثبت شده است ، پژوهشگران موفق شدند اندازه ستاره را بدست اورند.تخمین زده میشود که این ستاره حدود 500 برابر بزرگتر از خورشید باشد که به این نوع ستاره ابر غول سرخ میگویند.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

برچسب ها : ابرنواختر سوپرنوا sepernova ناسا ستاره هوافضا کهکشان تلسکوپ ستاره شناسی فضا
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تصویر امنیتی