چه زمانی آفتاب سوختگی رخ میدهد؟


توسط : عاطفه مهاجرانی | زمان : دوشنبه 15 مرداد 1397 16:50

وقتی شما فراموش میکنید که از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته اید.

خبر بد این است که مطمئنا برخی از نقاط پوستتان قرمز و دردناک خواهد بود. خبر خوب این است که درد تا ابد ادامه نخواهد یافت.

 

آفتاب سوختگی چیست؟

 آفتاب سوختگی پوست آسیب های ناشی از نور ماوراء بنفش (UV) از خورشید است.

علائم آفتاب سوختگی در عرض چند ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب ظاهر می شود. با این حال، اثرات کامل آسیبی که به پوست وارد شده ممکن است 24 ساعت طول بکشد که خودش را نشان بدهد.اما آسیب های دراز مدت مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می تواند سال ها بعد بروز کند. خوب است بدانید که چطور بدن شما برای حذف و ترمیم پوست آسیب دیده وارد عمل میشود.

 

آیا درمان آفتاب سوختگی شدید بیشتر طول می کشد؟

مدت زمان آفتاب سوختگی بستگی به شدت آن دارد.

آفتاب سوختگی خفیف معمولا با قرمزی و درد همراه است، که می تواند در هر نقطه از سه تا پنج روز طول بکشد.  پوست شما نیز ممکن است کمی بعد از گذشت چندین روز خود را بازسازی کند.

آفتاب سوختگی متوسط معمولا دردناک تر است.  پوست قرمز، متورم، و هنگام لمس گرم و دردناک خواهد بود. آفتاب سوختگی متوسط به طور معمول حدود یک هفته طول می کشد تا درمان شود. سپس پوست ممکن است چند روز دیگر پوسته پوسته شود.

آفتاب سوختگی شدید گاهی اوقات نیاز به مراجعه به یک پزشک یا حتی بیمارستان دارد. ممکن است پوست شما تاولهای دردناک و بسیار قرمز داشته باشد.گاهی اوقات  این تاول ها تا دو هفته طول میکشد تا کاملا بهبود یابد. اگر در بیمارستان بستری نباشید، به احتمال زیاد باید در خانه بمانید و از نور آفتاب دوربمانید تا کمتر از سوختگی شدید رنج بکشید.

 

عوامل موثر بر طول مدت آفتاب سوختگی

تعدادی از عواملی که ممکن است بر طول مدت آفتاب سوختگی تاثیر بگذارد.پوست هر کس به اندازه متفاوت در معرض نور خورشید واکنش نشان می دهد.

 به طور کلی، عوامل زیر ابتلا به آفتاب سوختگی تشدید میکنند که معمولا طول دوره ی درمان آفتاب سوختگی در اثر این عوامل بیشتر طول میکشد:

 • پوست روشن و یا بور
 • کک و مک یا مو قرمز
 • بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ( 10:00-15:00 ( هنگامی که اشعه خورشید شدیدتر می شود
 • ارتفاعات بالا
 • سوراخ های اوزون
 • زندگی و یا بازدید از اماکن نزدیک استوا
 • برنزه کردن پوست
 • مصرف داروهای خاصی را که سبب افزایش حساسیت به سوختگی می شود (داروهای حساس به نور)

 

قرمز شدن آفتاب سوختگی تا چه حد طول می کشد؟

معمولا قرمزی شما حدود دو تا شش ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب شروع به نشان دادن می کند.  قرمزی بعد از حدود 24 ساعت به اوج می رسد و درنهایت تا دو روز دیگر فروکش می کند. قرمزی از سوختگی های شدید ممکن است کمی طولانی تر شود.

 

چه مدت طول میکشد درد ناشی از آفتاب سوختگی آرام شود؟

درد ناشی از آفتاب سوختگی معمولا در عرض شش ساعت شروع می شود و حدود 24 ساعت طول می کشد. معمولا درد پس از 48 ساعت از بین می رود. شما می توانید درد را با داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا آسپیرین کاهش دهید. اعمال کمپرس سرد روی پوست نیز ممکن است در برخی موارد تسکین دهنده باشد.

 

چه مدت بعد تورم آفتاب سوختگی به پایان رسیده است؟

تورم ممکن است تا دو روز یا بیشتر برای سوختگی های شدید ادامه یابد. شما می توانید داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن مصرف کنید و یا کرم کورتیکواسترویید را برای کاهش تورم استفاده کنید.

 

تاول ناشی از آفتاب سوختگی را چگونه درمان کنیم؟

تاول های ناشی از آفتاب سوختگی متوسط تا شدید بین شش تا بیست و چهار ساعت پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش بروز می کند، اما گاهی اوقات می تواند چند روز طول بکشد تا روی پوست ظاهر شود. از آنجاییکه این تاول ها معمولا نشانه سوختگی متوسط یا شدید هستند، ممکن است تا یک هفته ادامه یابد.

اگر پوست شما تاول زد، به تاول ها دست نزنید.  بدن شما این پلاکت ها را برای محافظت از پوست خود تولید میکند ، این تاول ها درواقع برای کمک به درمان آفتاب سوختگی، ساخته شده است، بنابراین ازبین بردن و یا کندن آنها روند روند بهبود را کند میکند، همچنین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. اگر تاول خود به خود کنده شدند، آن قسمت از پوستتان را با صابون ملایم و آب بشویید و سپس با پانسمان مناسب  بپوشانید. سعی کنید تا تاول های پوستتان را از تابش نور خورشید  دور نگه دارید این کار به بهبود وضع پوستتان سرعت میبخشد.

این محصولات برای حفظ بهداشت پوست به شما کمک میکند

 

آفتاب سوختگی پوستی یک کودک چه مدت طول میکشد ؟

پس از سوزش، پوست معمولا پس از سه روز شروع به پوسته پوسته شدن می کند. هنگامی که پوست شروع به لایه برداری می کند، می تواند چندین روز طول بکشد. به طور کلی، لایه برداری را زمانی متوقف خواهد کرد که پوست به طور کامل شفاپیدا کرده باشد. برای سوختگی ضعیف تا متوسط، این پروسه ظرف 7 روز میباشد، اما مقدار کمی لایه برداری می تواند چندین هفته طول بکشد.

نوشیدن مقدار زیادی آب برای کمک به پوست شما را بهبودی را سرعت میبخشد. هنگام پاک کردن سلول های مرده از پوست پوستی با آرامش عمل کنید.  کشیدن یا تمیز کردن – خود پوست را از بین می برد. پوست جدید شما ظریف و حساس به سوزش است. سعی کنید یک حمام گرم برای کمک به شل کردن سلول های مرده داشته باشید. کرم مرطوب کننده نیز مفید است، تا زمانی که مرطوب کننده خشک نشود.  سعی کنید در صورت نیاز از وازلین ساده استفاده کنید.

محصولاتی که برای حفظ و بالا بردن بهداشت پوست به ما کمک خواهند کرد.

علائم متاخر آفتاب سوختگی تا چه زمانی ادامه دارد؟

تاول ها می تواند در عرض شش ساعت در معرض نور خورشید ایجاد شود و ممکن است بسته به شدت سوختگی شما تا سه روز طول بکشد.  استفاده بلافاصله از کمپرس یخ روی پوست و استفاده از ژل آلوئه ورا را برای تسکین پوست و جلوگیری از تاول راهکارهای اثربخشی هستند.

با استفاده از این محصولات به سلامت پوست خود کمک کنید.

مدت زمان طولانی مسمومیت با خورشید

برخلاف نام آن، مسمومیت با خورشید به معنی مسمومیت شما نیست. مسمومیت خورشیدی، اگزما نیز نامیده می شود، درواقع یک نوع شدید تر از آفتاب سوختگی است. علائم عبارتند از:

 • جوش
 • تاول
 • تپش قلب
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب

اگر از مسمومیت با خورشید دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. برای موارد شدید، مسمومیت با خورشید ممکن است 10 روز یا حتی چند هفته طول بکشد تا حل شود.

 

چه زمانی برای آفتاب سوختگی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار تب و آفتاب سوختگی شوید، با پزشک خود تماس بگیرید. شما نیاز به مراقبت از نشانه های شوک، کم آبی، و یا گرمازدگی دارید.  به دنبال علائم زیر باشید:

 • احساس ضعف
 • تپش قلب
 • عطش شدید
 • کم شدن ادرار
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • لرز
 • گیجی
 • علائم عفونت در حنجره، مانند گردن، تورم و حساسیت

 

محافظت از پوست شما

به یاد داشته باشید که در حالی که علائم آفتاب سوختگی موقت است، آسیب به پوست و DNA شما دائمی است. اثرات درازمدت شامل پیری زودرس، چین و چروک، لکه های خورشیدی و سرطان پوست است. تنها یک آفتاب سوختگی بد برای ایجاد یک تاثیر منفی کافی است. هر وقت قصد بیرون رفتن از خانه را دارید از پوست خود با استفاده از، کرم های ضد آفتاب، کلاه، عینک آفتابی و لباس محافظ خورشید محافظت کنید.

محصولات پیشنهادی برای مراقبت از پوست نازنین شما

© 2016 تمامی حقوق این سایت متعلق به تعاونی مصرف اتحادیه فرهنگیان ایران (اتما) میباشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی خواهد داشت